UV-Işınlarına Duyarlı Gıda, İçecek Veya Diğer Ürünler İçin UV-Bariyerli Şeffaf PET Ambalaj

Son yıllarda PET (polietilen tereftalat), su ve alkolsüz içecekler için tercih edilen ambalaj malzemesidir. Plastik şişeler giderek bira, meyve suları, spor içecekleri ve aromalı alkollü içkiler için kullanılmaktadır. Ancak her ürün, şişelerinde özel nitelikler gerektirir.

PET, içecek uygulamaları için etkili bir ambalaj malzemesi olarak popülerlik kazanmaya devam ediyor. Cam ve metal gibi diğer malzemelerle karşılaştırıldığında sağlam ve hafiftir, kolayca geri dönüştürülebilir. PET malzeme aynı zamanda ambalaj tasarımcılarına ve marka yöneticilerine ürünlerini ayırt etmelerini sağlayan yüksek derecede tasarım esnekliği sunar. Denkleme düşük maliyetli üretim kapasitesi eklendiğinde PET kaplarının dünya çapında üretilmesinde istikrarlı bir artışının nedenini tamamıyla anlayabiliriz.

Polietilen Tereftalat Nedir. Kullanım Alanları Nerelerdir?

Polietilen tereftalat (PET veya PETE); Sert, sentetik elyaf ve reçine ve poliester polimer ailesinin bir üyesi. PET kalıcı baskı kumaşları için lif haline getirilir, atılabilir içecek şişelerine şişirilerek kalıplanır ve fotografik film ve manyetik kayıt bandına ekstrüde edilir.

Polyester ailesine ait poli kondenzasyon metoduyla üretilen termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları,sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. Isıl işlenmesine bağlı olarak, amorf (şeffaf) ve yarı-kristal (opak ve beyaz) malzeme olarak mevcuttur.

Plastik Ambalaj Ürünleri; Kullanım Alanları Ve Avantajları

Plastiğin bir ambalaj ürünü olarak yakaladığı ticari başarı esneklik (filmden sert uygulamalara kadar), dayanıklılık, hafiflik, kararlılık, geçirmezlik ve kolay sterilizasyon özelliklerini bir arada sunması sonucudur. Bu özellikler plastikleri her türlü ticari ve endüstriyel kullanıcı için ideal bir ambalaj malzemesi haline getirir.

Örneğin plastik gıda ambalajları, gıda ürününün lezzet ve kalitesini etkilemez. Esasen plastik maddelerin engelleyici özellikleri gıdanın doğal lezzetini korumasını sağlarken onu dışarıdan gelecek kirlenmeye karşı da korumaktadır. Ayrıca, maddenin benzersiz çok yönlülüğü taze et kaplama filmleri, içecek şişeleri, yemeklik yağ ve soslar, yoğurt ve margarin kapları gibi sayısız uygulamada ortaya koyulmaktadır.

Pet Şişelerin Altındaki Numaralar Ne Anlama Geliyor?

Plastik malzemelerin üzerine işaretlenen numaralar ürünün hangi malzemeden üretildiğini simgeler. Eğer aldığınız plastik ürünün üzerinde bu işaret hiç yoksa kesinlikle bu plastikten uzak durulmalı.

Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız, hatta kullanılan malzemenin tekrar kullanılabilir olup olmadığını bilmeden defalarca kullandığımız plastiklerin üzerinde veya altında yazan numaraları çoğumuz görmüş fakat ne anlama geldiğini sorgulamamışızdır. Bütün plastik şişe, damacana, bidon gibi malzemelerin altında veya üzerinde genelde üçgene benzer bir logonun içerisinde şişenin hangi malzemeden yapıldığına gösteren bir numara bulunur. Bu numaralar 1 ile 7 arasında olup oldukça önemli.

Fiyat teklifi alın...

Destek ekibimize göndereceğiniz bilgiler ile ürünlerinizi doğru ambalajlarda pazarlamanızda yardımcı oluyoruz.

Get a quote ...

With the information you send to our support team, we help you to market your products in the right packaging.

UP