23. Uluslararası Avrasya Ambalaj Endüstrisi Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenle nen 23. Uluslararası Avrasya Ambalaj Endüstrisi Fuarı'na rekor katılım.

Bu yıl 23`üncüsü düzenlenen ve bölgenin en büyük ambalaj fuarlarından olan Uluslararası Avrasya Ambalaj Endüstrisi Fuarı'nda biz de katılımcı olarak yerimizi aldık. 25-28 Ekim tarihleri arasında 43 ülkeden 1.122 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla,108 ülkeden 60 bine yakın ziyaretçi ve 7 bin 500’e yakın yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Fuara gelen ziyaretçi oranında 2016’ya göre; toplam ziyaretçide yüzde 7’ye, yurt dışı ziyaretçide yüzde 22’ye yakın artış görüldü.

Sivas’tan 30 ülkeye pet ambalaj ihracatı

Sivas'ta 6 yıl önce kurulan Birpet Ambalaj, ürettiği plastik pet ambalajları 30 ülkeye satıyor.

UV Bariyerli Şeffaf PET Kavanoz Raf Ömrünü Uzatıyor

Türkiyede İlk; Ürünlerin raf ömrünü uzatan, güneş ışınlarından koruyan UV bariyerli şeffaf PET üretimi.

Yurt dışında bilinen markalar tarafından kullanılan UV filtreleme özelliğine sahip PET kavanoz ve şişe üretimini Türkiyede ilk defa genel kullanıma sunan PET üreticisi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 6 ay süren AR-GE çalışmalarımız sonucunda başarıya ulaştık.

Pagev Başkanı Eroğlu: Pet Şişelerde Bpa Yok

Türk Plastik Sanayicileri Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu pet şişelerdeki BPA tartışmalarına ilişkin, "Pet şişeler sağlıklı oldukları tüm dünyada neredeyse tüm gıda güvenlik laboratuvarlarınca yapılan testlerle ispatlanmıştır" dedi.

Türk Plastik Sanayicileri Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, pet şişelerdeki BPA tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Plastiklerin tek bir yapıya sahip olmadığını söyleyen Eroğlu, "Farklı kullanım amaçlarına göre farklı tipte plastikler üretilir. Pet şişeleri de içerecek şekilde sürekli gündeme gelen Bisfenol A (BPA) maddesi ise sadece polikarbonatta bulunur. Polikarbonata şeffaf ve sert bir yapı kazandırmak amacıyla kullanılır” dedi.

İspanyol Repsol’ün 2. çeyrek net karı arttı

Şirketin internet sitesinde yapılan bir açıklamaya göre, İspanyol Repsol 2. çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre, şirketin 2. çeyrek net karı, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 205 milyon euroya (240 milyon dolar) kıyasla %79 artışla 367 milyon euroya (429 milyon dolar) ulaştı. Şirketin net geliri bir sefere mahsus kazançlar ve stok etkilerine uyarlanmış olarak %44 artışla 409 milyon euroya (580 milyon dolar) yükseldi. Bu artış, şirketin Libya ve Brezilya’daki üretim artışından, petrol fiyatlarındaki toparlanmadan ve gerileyen ekonomik harcamalardan destek buldu.

Hizmet İhracatçılarına Yeşil Pasaport

Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan Hizmet ihracatçı firma temsilcilerine yeşil pasaport verilecektir.

Bakanlar Kurulunun 22.03.2017 tarihinde yürürlüğe giren 2017/9962 sayılı "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar kapsamında Hizmet İhracatına yönelik Uygulama Usul ve Esaslarına ilişkin Genelge Bakanlık Makamının 03.04.2017 tarihli onayı ile yürürlüğe girmiş olup;

Türkiye’nin 2016 polimer ithalatları değişmedi; PP, PE ve ABS için yeni rekorlar

Türkiye’nin 2016 yılındaki toplam polimer ithalatı 2015 yılında elde edilen rekora kıyasla çok fazla değişmeyerek 4,4 milyon tonun biraz üzerinde yer aldı. Homo PP, PE ve ABS gibi bazı polimerler pazar paylarını artırarak, 2016’da yeni bir rekora ulaştı. Ancak, PVC, PS ve EPS ithalatları yıllık bazda daralırken, bu durum diğer polimerlerdeki artışı dengeledi.

Akdeniz piyasalarındaki oyuncular: PET talebi iyileşiyor

Avrupa, Türkiye ve Mısır olmak üzere birkaç Akdeniz piyasasında, PET oyuncuları bu ürün için yüksek sezon olan yaz ayları öncesinde talebin iyileştiğini bildiriyor.

Avrupa’da, oyuncular Nisan ayı PET tekliflerini gerileyen ham madde maliyetleri nedeniyle Mart’a kıyasla 30-40€/tonluk düşüşlerle almaya başladılar ve şimdilerde ham petrol fiyatlarındaki son toparlanmanın, sürdürülebilirliğini ve PET piyasalarına olası etkilerini değerlendiriyorlar. ChemOrbis Fiyat Sihirbazı’ndaki haftalık ortalama seviyelere göre, PET piyasasındaki mevcut eğilim bölgede Ekim ayı ortasından bu yana görülen ilk düşüşlere işaret ediyor.

Global piyasalar, bol YYPE tedariki ile karşı karşıya

PE piyasaları, aralarında Güneydoğu Asya ve Türkiye’nin de bulunduğu global pazarlarda Şubat sonundan beri zayıf bir eğilim sergiledi. Avrupa piyasası ise henüz rotasını aşağı çevirdi, zira satıcılar Nisan ayındaki Paskalya Tatilleri öncesinde yavaşlayan talep sebebiyle ilk zam taleplerinden geri adım attı. Bu pazarların hepsinde oyuncular YYPE türleri için arzın bol olduğunu ifade ediyor. Bu durum söz konusu ürün üzerinde diğer PE türlerine kıyasla daha gözle görünür bir düşüş baskısı oluşturuyor.

PAGEV’de Yavuz Eroğlu Oy Birliği ile Yeniden Başkan

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan plastik sektörünün temsilciliğini üstlenen PAGEV 2016 Genel Kurulu’nda Yavuz Eroğlu oy birliği ile yeniden başkan seçildi. Eroğlu, “Biz birlikte daha güçlüyüz. Önümüzdeki dönemde de çözüm odaklı projelerimizle sektörün önünü açmaya ve ekonomiyi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye`de Tüketilen Ambalajın Yüzde 70`i Plastik

Plastik sektörü içerisinden aldığı yüzde 40 pay ile ilk sırada yer alan plastik ambalajlar, 2016 yılında da yükselişine devam etti. PAGEV’in raporuna göre plastik ambalajlar 2016 yılında miktar bazında yüzde 6 artışla 3,6 milyon ton, değer bazında ise yüzde 3 artış ile 11,9 milyar dolar oldu. Bu üretim miktarı ile plastikler Türkiye’de toplam ambalaj üretiminden yüzde 70 pay alarak liderliği sürdürdü. Üretim miktarıyla Türkiye, dünyadaki payını yüzde 2,6’a çıkardı.

Fiyat teklifi alın...

Destek ekibimize göndereceğiniz bilgiler ile ürünlerinizi doğru ambalajlarda pazarlamanızda yardımcı oluyoruz.

Get a quote ...

With the information you send to our support team, we help you to market your products in the right packaging.

UP